Esra's Blog

Yeni yıla girerken…

imageZaman son hızla akıp giderken, varlığının değerini bilemediğimiz nice anlar da hayatımızdan uçup gidiyor. Beden, ruh ve zihin sağlığı yerinde olan sevgili annemle uzun yıllar beraber olmak çok büyük lükstü hepimiz için. Yokluğunu her geçen gün daha derinden hissetmemiz tek gerçek olsa da bu yazı ışıklara yolcu ettiğimiz annemin ardından gözyaşı dökmekten çok onun yaşam sevgisine, sıcak kalbine, güzel ruhuna sonsuz bir teşekkür ve minnet yazısıdır.

Hayatı herkes için kolaylaştıran, sorun çıkartmak yerine, mantıklı çözümler üreten, her yaş grubunu mutlu etmesini ve şımartmasını bilen, alçakgönüllü, tatlı dilli ve cömert insanlar hangi yaşta olursa olsun hep sevilirler. Bu özelliklere sahip olan insanların çevresi hep kalabalıktır.

Benim annem de 84 yaşına kadar hep sevilen, sayılan, akıl danışılan bir dost, teyze, kardeş, anneanne, eş ve anne olarak herkesin gönlüne taht kurdu. Varlığı ile hayatımızı zenginleştiren insanların yokluğu ile yarattığı boşlukta kolay kolay doldurulamıyor. Koruyup kollayan, merak eden, sahip çıkan, sadece iyiliğini ve mutluluğunu isteyen, gözünün içine bakan, sesinin tonundan senaryolar üreten, her gün dualarından adını eksik etmeyen, hep seven, her zaman affeden canım annemin ve tüm annelerin yerini kimse tutamaz.

Yaşanan acılardan ve kayıplardan sonra hayatı daha farklı sorgulamaya başlıyorsun. Kaçırılmış anlar, itiraf edilmemiş duygular, söylemekte tasarruf edilmiş güzel sözler ve buna benzer telafisi artık mümkün olmayan duygu ve düşüncelerle bir yüzleşme yaşıyorsun. Geçmişle yapılan hesaplaşmaların sonunda alınan dersleri ve edinilen tecrübeleri hayatına katabilen kişi hem akıllı hem de şanslıdır bana göre…

Yeni yıla girmeye hazırlandığımız şu günler umutlarımızı,  yeni yıl planlarımızı ve kararlarımızı güzel bir enerjinin eşliğinde gözden geçirip, kendi motivasyonumuzu yüksek tutmak için doğru bir zamanlama… Her sene yaptığım gibi özenle seçtiğim ajandamın sayfalarını açarken bugün içim buruk, bir yanım eksik, bazı notlar ve buluşmaların renkli kalemlerle hatırlatılmayacağını, sayfaların boş kalacağını biliyorum. Bu sene ajandama yeni kararlar yerine, evrene gönderdiğim bir teşekkürle başlıyorum.

Akıllı, fikirli, güçlü bir annenin kızı olduğum için, elini değdiği herkesin gönlüne de dokunmayı başarabilen, birleştiren, büyüten, gönlü geniş, bonkör, hayatımı kolaylaştıran bir anneye sahip olduğum için, sadece kızlarına değil, her yaş grubunda ki torunlarına da mükemmel bir anneannelik yaptığı, onların sırdaşı olduğu ve onlara keyifle ve mutlulukla hatırlanacak anlar yaşattığı ve tüm çevresine ve dostlarına kol kanat gerdiği için, altmış yıllık hayat arkadaşı olan babama can yoldaşı da olduğu için, annemin kızı olduğum için şanslıyım, mutluyum ve minnettarım.

Yeni yılda çok kıymetli zamanımı en kıymetlilerim için harcamayı, anlarda yaşanan mutluluklardan başka beklenti içinde olmamayı ve sağlıklı, huzurlu günler geçirirken mucizelere inanmayı niyet ediyorum. Annemin güzel ruhunun yoldaşlığında kendimi daha güçlü hissediyor ve yoluma devam ediyorum…

 

 

 

 

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Protected by WP Anti Spam